Сотні турфірм залишилися без грошей із-за краху «Майстер-Банку»

Несподіваний відгук у минулу середу ліцензії ЦБ у «Майстер-Банку», болісно відбилася на діяльності сотень туроператорів і фірм, пов’язаних з туризмом, а також готелів по всій Росії.

Серед клієнтів «Майстер-Банку», чимало відомих фірм, таких як «TEZ-тур», «Зоряний Шлях» і ряд інших.

Хоча серед турфірм прийнято працювати паралельно з декількома банками, на думку експертів, наслідки такого кроку ЦБ можуть бути болісними.

«Майстер-Банк» входить «Топ-100 російських банків за величиною активів, володіє однією з найбільших в Росії мереж банкоматів. Процесинговий центр «Майстер-Банку» — теж один з найбільших в країні, обслуговує картки Visa і Master Card більше ста сторонніх банків. «Майстер-Банк» вважався привабливим для туристичного бізнесу з-за своєї високої технологічності, вигідних умов отримання короткострокових кредитів і «овердрафту» — кредитування розрахункових рахунків. Останнє дуже важливо для турфірм при купівлі блоків місць у готелях і групових квитків.

Інша серйозна проблема – зарплатні картки, з випуску яких «Майстер-Банк» був одним з провідних банків Росії. У турфірм, які перераховують зарплату своїм співробітникам, частина коштів, не отримана власниками карток, може зникнути, оскільки картки заблоковані і банкомати не працюють. Причому претензії до роботодавця в таких випадках пред’являти безглуздо: він свої зобов’язання перед працівниками виконав, зарплата нарахована та перерахована.

Центробанк має пакет претензій до «Майстер-Банку» на суму більше двох мільярдів рублів. Банк звинувачується в обслуговуванні тіньового сектора економіки, і в злісному порушенні законодавства РФ по боротьбі з відмиванням грошей, недостовірної звітності. За словами глави ЦБ, вкладники «Майстер-Банку» почнуть отримувати страхові відшкодування за вкладами не пізніше 4 грудня поточного року.

Нинішня ситуація з «Майстер-Банком» принципово відмінна від недавнього дефолту банків Кіпру. На думку експертів, російські турфірми зберігали гроші в кіпрських банках переважно для накопичення доходів і приховування їх від оподаткування. На самому бізнесі прямо втрата таких грошей вплинути не могла. Нинішня ситуація зовсім інша: у туристичних компаній «Майстер-Банку» заморожені операційні кошти, отримані від клієнтів за послуги, які ще належить зробити. З урахуванням активних оплат в даний час місць у готелях і авіаквитків новорічних і канікулярних заїздів, суми «завислих» клієнтських грошей у «Майстер-Банку» можуть виявитися досить значними.

Експерти висловлюють побоювання, що з «завислими» на рахунках «Майстер-Банку» грошима туристичним та іншим компаніям доведеться розлучитися. Весь досвід подібних інцидентів говорить саме про це. Страхування вкладів у Росії поширюється тільки на банківські вклади фізичних осіб. Юридичні особи повернути свої заблоковані кошти можуть тільки через процедуру банкрутства. На практиці така процедура може тривати кілька років, і отримання грошей при цьому не гарантується.

Згідно з законом, після відкликання ліцензії банку чекають наступні процедури:

• введення тимчасової адміністрації (на термін до шести місяців);

• визначення кола кредиторів;

• розробка заходів з фінансового оздоровлення банку;

• проведення заходів щодо забезпечення схоронності банківського майна і стягнення боргів.

Якщо вжиті заходи не приведуть до позитивного результату і банк буде визнано банкрутом, реєстр вимог буде переданий конкурсному керуючому. Його завдання – забезпечити в ході банкрутства дотримання інтересів кредиторів, у даному випадку – клієнтів банку.

«Майстер-Банк» був заснований в 1992 році. Сьогодні входить в сотню найбільших банків Росії, надаючи клієнтам (фізичним і юридичним особам) всі види банківських послуг. Членом ради директорів банку є двоюрідний брат нашого президента Володимира Путіна Ігор Путін.

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *