АТОР: туроператори не зобовязані платити за зрив поїздки при форс-мажорі

Депутати відхилили законопроект, який повинен був ввести відповідальність туроператорів за скасування поїздки при форс-мажорних обставинах…

Новина прокоментували юристи Асоціації туроператорів Росії (АТОР).

Законопроект внесли в Держдуму члени партії ЛДПР Олексій Діденко і Володимир Жириновський. Як говориться в пояснювальній записці до документа, при виникненні обставин непереборної сили російські мандрівники, що відправилися за кордон, потрапляють у небезпечну ситуацію, до того ж, це псує поїздку.

На думку авторів законопроекту, потрібно законодавчо передбачити норму, яка зобов’яже туроператорів при виникненні форс-мажорних обставин повертати клієнтам повну вартості туру.

Депутати відхилили законопроект. З тексту документів, які опублікували на сайті Держдуми, стало відомо, що уряд прийняв аналогічне рішення.

Уряд вважає, що туроператори не можуть вплинути на виникнення обставин непереборної сили, тому не повинні нести за них відповідальність.

Як зазначає Надія Єфремова, керівник Правової служби АТОР, форс-мажорний статус події присвоюється на державному рівні.

За словами експерта, з-за великих грошових витрат держоргани йдуть на такий крок вкрай рідко. Крім того, це може спричинити зрив міжнародних договорів. Тому присвоювати події статус форс-мажору економічно невигідно, зазначає Єфремова.

Наприклад, навіть виверження вулкана Ейяф’ядлаєкюдль не вважалося форс-мажором. Тим не менш, туроператори надали сприяння своїм клієнтам як під час цієї події, так і в період революцій в арабському регіоні.

Відповідно до Цивільного кодексу РФ, «обставинами нездоланної сили» вважаються надзвичайні обставини, які не можна запобігти в поточних умовах. У договорах, що стосуються туристичної сфери (з авіаперевізниками, страховиками, зарубіжними партнерами) є посилання на Цивільний кодекс.

Якби Держдума прийняла закон, відповідальність за всі форс-мажорні обставини ніс би туроператор. Це стало б винятком із звичаїв ділового обороту і норм міжнародного права, в тому числі, діючих в туризмі.

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *